Telnr. 0435-311 11 (07:30-16:30) Journr. 076- 105 86 02 (övrig tid)

Jourtelefon Gångvad-hästverksamheten: Tel 073-8170300 (svarar dygnet runt hela veckan)

Medarbetare

Att jobba hos oss

På Segragymnasiet står eleven i fokus och våra värdeord Styrka, Entreprenörskap, Gemenskap, Resultat och Anställningsbarhet genomsyrar hela vår verksamhet. På Segra trivs man, personal och elever är betydelsefulla för skolans dagliga arbete och utveckling framåt.

På Segra har vi förmånen att arbeta i en fantastisk miljö nära våra elever i tätt samarbete med varandra oavsett om vi arbetar som pedagog, kökspersonal eller med internatet. Här är alla lika viktiga och intresset av människor, djur och natur ligger oss varmt om hjärtat.

Administration

Helena Esbjörnsson

Rektor

Tel: 076-11 95 126
E-post: rektor@segrag.se

Dan Molin

Driftschef

Tel: 076-11 95 180
E-post: dan@segrag.se

Karna Pommer

Administrativ chef

Tel: 076-11 95 127
E-post: karna@segrag.se

Martina Noriander

Expeditionen, ekonomi

Tel: 0435-311 11
E-post: martina@segrag.se

Arbetslag Lantbruk

Emma Sellergren

Lärare matematik

Tel: 076-11 95 136
E-post: emma@segrag.se

Martin Lundin

Lärare växtodling, biologi, djurkunskap, APL-ansvarig

Tel: 072-54 03 693
E-post: martin@segrag.se

Cristian Nilsson

Lärare maskin, teknik, APL-ansvarig

Tel: 076-11 95 135
E-post: cristian@segrag.se

Arbetslag Hund

Melinda Ek

Lärare idrott, religion, historia,samhällskunskap

Tel: 076-11 95 134
E-post: melinda@segrag.se

Anna Nilsson

Hundlärare & Ansvarig för hundinriktningen

Tel: 076-10 58 601
E-post: anna@segrag.se

Linn Stigsdotter Nilsson

Lärare i engelska och naturkunskap

Tel: 076-119 52 60
E-post: linn@segrag.se

Arbetslag Häst

Tess Thölix

Hippolog,Ridlärare, Entreprenörskap
Ansvarig för hästinriktningen

Tel: 076-11 95 130
E-post: tess@segrag.se

Sussie Karlsson

Ridinstruktör, B-tränare dressyr, NIU

Tel: 076-11 95 131
E-post: sussie@segrag.se

Daniel Carlsson

Stallförman, praktisk undervisning häst

Tel: 076-119-52 49
E-post: daniel@segrag.se

Johan Hillström

Stallchef

Tel: 072-740 91 39
E-post: johan.h@segrag.se

Arbetslag Djursjukvård

Madeleine Hansson

Lärare svenska och engelska

Tel: 076-11 95 137
E-post: madeleine@segrag.se

Karin Annerfors

Lärare djurkunskap, naturbruk, sällskapsdjur

Tel: 072-54 60 400
E-post: karin@segrag.se

Lollo Kempe Ivanova

Hästteori & Ridlärare, APL-ansvarig,NIU

Tel: 076-11 95 132
E-post: lollo@segrag.se

Kök

Inger Persson

Skolkock

Tel: 072-550 95 00
E-post: inger@segrag.se

Ann-Marie Machmuller

Skolkök

Catharina Andersson

Skolkök

Internat, Hälsa & vägledning

Jonas Birgersson

Fritidsledare, läxhjälp

Tel: 076-1195148
E-post: jonas@segrag.se

Carina Porlein

Skolsköterska, är på plats fredagar.

Tel: 072-22 88 540
E-post: carina@segrag.se

Ida Djerf

Internatföreståndare

Tel: 076-11 95 133
E-post: ida@segrag.se

Petra Nielsen

Utvecklingsledare-Kurator

Tel: 076-10 58 603
E-post: petra@segrag.se

Johanna Andersson

SYV

E-post: johanna@segrag.se

Monika Nilsson

Vaktmästare, fritidsledare

Tel: 076-11 95 128
E-post: monika@segrag.se

Mikael Andersson

Instruktör, fritidsledare

Tel: 070-82 86 200
E-post: micke@segrag.se

Magnus Persson

Fritidsledare

E-post: magnus@segrag.se