Jobba hos oss

På Segragymnasiet står eleven i fokus och våra värdeord Styrka, Entreprenörskap, Gemenskap, Resultat och Anställningsbarhet genomsyrar hela vår verksamhet. På Segra trivs man, personal och elever är betydelsefulla för skolans dagliga arbete och utveckling framåt.

På Segra har vi förmånen att arbeta i en fantastisk miljö nära våra elever i tätt samarbete med varandra oavsett om vi arbetar som pedagog, kökspersonal eller med internatet. Här är alla lika viktiga och intresset av människor, djur och natur ligger oss varmt om hjärtat.

häst

Medarbetare

ADMINISTRATION

Björn Lokind

Rektor
Tel: 076-11 95 126
E-post: rektor@segrag.se

Dan Molin

Driftschef
Tel: 076-11 95 180
E-post: dan.molin@segrag.se

Maria Nilsson

Skolkoordinator
Tel: 072-54 30 400
E-post: maria.nilsson@segrag.se

Ida Djerf

Internatföreståndare
Tel: 076-119 51 33
E-post: ida.djerf@segrag.se

Charlotta Jönsson

Administrativ chef
Tel: 076-119 51 27
E-post: charlotta.jonsson@segrag.se

Martina Noriander

Skoladministratör och ekonomi
Tel: 076-119 51 29
Växel: 0435-311 11
E-post: martina.noriander@segrag.se

Arbetslag Lantbruk

Madeleine Hansson

Lärare svenska och engelska
Tel: 076-11 95 137
E-post: madeleine.hansson@segrag.se

Emma Sellergren

Lärare matematik
Tel: 076-119 51 36
E-post: Emma.sellergren@segrag.se

Lars Törner

Lärare växtodling

Cecilia Strömvall

Lärare biologi
Tel: 076-119 51 61
E-post: cecilia.stromwall@segrag.se

Monika Nilsson

Instruktör och vaktmästare
Tel: 076-11 95 128
E-post: monika.nilsson@segrag.se

Dan Molin

Instruktör
Tel: 076-11 95 180
E-post: dan.molin@segrag.se

Arbetslag hund/djursjukvård hund

Anna Nilsson

Yrkeslärare inriktning djurvård/hund
Tel: 076-10 58 601
E-post: anna.nilsson@segrag.se

Linn Stigsdotter Nilsson

Lärare språk och naturkunskap
Tel: 073-7034029
E-post: linn.nilsson@segrag.se

Eleonor Mohlin

Yrkeslärare inriktning djurvård/hund
E-post: eleonor.mohlin@segrag.se

Pavlos Nikolaidis

Lärare idrott
Tel: 072-516 08 00
E-post: pavlos.nikolaidis@segrag.se

Maria Nilsson

Lärare djurhållning
Tel: 072-54 30 400
E-post: maria.nilsson@segrag.se

Sara Andersson

Yrkeslärare inriktning djurvård/hund
Tel: 072-546 04 00
E-post: sara.andersson@segrag.se

Arbetslag häst/djursjukvård häst

Anders Malmberg

Anläggningsansvarig Gångvad Lärare djursjukvård
Tel: 076-119 52 49
E-post: anders.malmberg@segrag.se

Sara Bergström

Yrkeslärare inriktning hästhållning och ridinstruktör
Tel: 076-119 51 30 E-post: sara.bergstrom@segrag.se

Johan Hillström

Ridinstruktör
Tel: 072-740 91 39
E-post: johan.hillstrom@segrag.se

Sussie Karlsson

Yrkeslärare inriktning hästhållning och ridinstruktör
Tel: 076-11 95 131
E-post: susanne.karlsson@segrag.se

Lollo Kempe Ivanova

Yrkeslärare inriktning hästhållning och ridinstruktör
Tel: 076-11 95 132
E-post: louise.kempe-ivanov@segrag.se

Therese Persdotter

Lärare samhällskunskap och entreprenörskap
Tel: 076-119 51 48
E-post: therese.persdotter@segrag.se

Arbetslag kök

Inger Persson

Skolkock
Tel: 072-550 95 00
E-post: inger.persson@segrag.se

Jonas Dacke Thall

Skolkock

Ann-Marie Machmüller

Arbetslag internat

Ida Djerf

Internatföreståndare
Tel: 076-119 51 33
E-post: ida.djerf@segrag.se

Pavlos Nikolaidis

Internat

Mikael Andersson

Internat

Monika Nilsson

Internat
Tel: 076-11 95 128
E-post: monika@segrag.se

Maria Rasmusson

Internat

Elevhälsa

Carina Porlein

Skolsköterska

Johanna Ingoldsson

Specialpedagog
Tel: 076-119 50 07
E-post: johanna.ingoldsson@segrag.se

Jessica Hülse

Kurator